Styl rustykalny we wnętrzu – charakterystyka oraz wskazówki, jak go wprowadzić

Styl rustykalny to wyjątkowy styl aranżacji wnętrz, który kojarzy się przede wszystkim z naturą i sielskim klimatem. Charakteryzuje się on używaniem naturalnych, często unikatowych elementów, niosących za sobą pewną historię. Jeśli chcesz wprowadzić ten styl do swojego wnętrza, warto zapoznać się z poradami naszych ekspertów i inspiracjami.


Historia i pochodzenie stylu rustykalnego

Styl rustykalny pojawił się na przełomie XIX i XX wieku w Stanach Zjednoczonych, kiedy to Thomas Lee skonstruował krzesło z jednej deski. Potrzeba tworzenia prostych form z naturalnych materiałów dała początek temu stylowi. Nazwa „rustic”, czyli wiejski, pochodzi od angielskiego słowa. Styl ten kojarzy się przede wszystkim z wiejskim domem, naturalnymi tkaninami oraz drewnianymi meblami.

Charakterystyka stylu rustykalnego

W stylu rustykalnym dominują naturalne materiały, takie jak:
  • drewno,
  • naturalne tkaniny,
  • jasny kamień,
  • cegła w jasnych odcieniach,
  • ludowe wzory,
  • kwiaty,
  • plecione makramy,
  • meble z wikliny bądź rattanu.
Kolorystyka w tym stylu to przede wszystkim biel, beż oraz kolory ziemi.


Wnętrze w stylu rustykalnym

Wnętrze urządzone w stylu rustykalnym powinno charakteryzować się prostymi formami oraz dążeniem do natury. Wnętrze to powinno być wypełnione masywnymi i surowymi meblami oraz dodatkami, takimi jak dywaniki, lniane płótna, wełniane koce, obrazy drukowane na płótnie czy wiklinowe kosze.

Podłoga, ściany i sufit w stylu rustykalnym

Charakterystycznym elementem stylu rustykalnego jest wykończenie ścian drewnem lub kamieniem, bez dodatkowej obróbki. Jeśli decydujemy się na użycie farby, powinniśmy rozkładać ją niedokładnie, aby zachować szorstkość i ślady pędzla. Na podłodze również warto zastosować drewno z widocznymi słojami, a na suficie masywne belki lub inne drewniane elementy.

Meble w stylu rustykalnym

Meble w stylu rustykalnym to kolejna popularna kategoria, która cieszy się zainteresowaniem wśród klientów poszukujących wyjątkowych, przytulnych i stylowych rozwiązań do swojego wnętrza. Charakteryzują się one często solidnym wykonaniem, naturalnymi materiałami, jak drewno, kamień czy metal oraz ręcznie wykonanymi detalami. Meble w stylu rustykalnym są idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie tradycyjne, wiejskie klimaty oraz chcą wprowadzić do swojego domu trochę ciepła i przytulności.

Dodatki w stylu rustykalnym

Zawieszanie lamp z żarówkami na grubych sznurkach lub drewnianych kloszach również jest popularne w stylu rustykalnym. Wystarczy wybrać odpowiednią żarówkę i klosz, aby wprowadzić ciepłe i naturalne światło do wnętrza.

Ważnym elementem w rustykalnej aranżacji są również rośliny. Zielone liście i kwiaty dodają świeżości i natury do wnętrza. W stylu rustykalnym szczególnie dobrze sprawdzają się rośliny doniczkowe, np. monstera czy dracena, ale też suszone gałęzie i kwiaty, np. suchy jaśmin.


Podsumowanie

Podsumowując, styl rustykalny to połączenie natury, prostoty i przytulności. Wnętrze w tym stylu powinno być urządzone w naturalnych materiałach i kolorach, a meble i dodatki powinny być proste i unikatowe. Dzięki temu aranżacja nabierze sielskiego, spokojnego i wyjątkowego charakteru.