Jak stworzyć industrialne wnętrze w stylu loftowym?

Chcesz urządzić swoje mieszkanie w stylu loftowym? To nic trudnego, wystarczy, że będziesz stosować się do kilku wskazówek. Styl loftowy narodził się w Nowym Jorku w latach 50. XX wieku, kiedy to wnętrza fabryczne zaczęto przekształcać na mieszkania. Charakteryzuje się surowym klimatem i chłodną paletą barw, a przede wszystkim na funkcjonalności oraz prostocie. Do jego cech należą kamień, cegła i chropowate, nieotynkowane ściany oraz naturalne drewno i metal.

Kolorystyka

Dominującymi kolorami w stylu loftowym są czerń, szarość, biel i metaliczne odcienie srebra oraz miedzi. Najbardziej uniwersalnym wyborem są białe ściany, szare płytki, drewniane meble z elementami metalu i czarne dodatki. Wyróżnikiem stylu loftowego są odsłonięte elementy konstrukcyjne, metalowe schody i żeliwne dekoracyjne akcenty, np. grzejniki, malowane najczęściej na czarno, które stanowią wyrazisty, często kontrastowy fragment przestrzeni.

Materiały

Trudno o bardziej wyrazisty element stylu loftowego niż cegła na ścianie. W remontowanych mieszkaniach budowanych w poprzednim stuleciu można podjąć próbę zdjęcia tynku i odsłonięcia skrywającej się pod nim cegły, którą należy odpowiednio oczyścić i zaimpregnować. W nowobudowanych mieszkaniach można posłużyć się okładziną ścienną z naturalnej cegły pochodzącej z rozbiórek budynków.

Meble i oświetlenie w stylu loftowym

W stylu loftowym meble powinny być proste i pozbawione zdobień, a świetnie sprawdzą się regały wykonane z desek i metalu. Mile widziane będą designerskie krzesła i fotele oraz stoliki o ciekawych formach. Oświetlenie w stylu loftowym wykonane jest zazwyczaj z metalu, a charakterystyczne są proste, geometryczne formy, natynkowe i podtynkowe minimalistyczne oprawy oraz oświetlenie na szynach. Dobrym wyborem będą zarówno masywne klosze lub lampy z połączonych drucików, jak i konstrukcje z łańcuchów i śrub, których uzupełnieniem są dekoracyjne żarówki tzw. edisonki.

Dodatki w stylu loftowym

Aby stworzyć wnętrze w stylu loftowym, warto sięgnąć po inspiracje z przeszłości i zastosować elementy odzyskane z przemysłowych zakładów, takie jak metalowe tabliczki, fotografie czy metalowe kosze i skrzynie do przechowywania. Dodatkowo, dobrze sprawdzą się okazałe rośliny zielone, zwłaszcza te o dużych liściach, takie jak modne monstery, daktylowce czy paprocie.

Kuchnia w stylu loftowym

W kuchni w stylu loftowym kładziemy nacisk na surowe, industrialne wykończenie. Jednym z elementów, który wprowadzi w niej tę charakterystyczną estetykę, są czarne blaty. W tej roli doskonale sprawdzi się granit, szczególnie w kolorze Nero Zimbabwe. Kolejnym krokiem jest wybór frontów meblowych, w czym mamy wiele możliwości. Od gładkich drzwiczek w odcieniach szarości, poprzez drewniane forniry i imitujące je laminaty, aż po odważne, metaliczne wykończenie.

Nie zapominajmy też o praktycznych dodatkach, które jednocześnie uzupełnią styl loftowy w kuchni. Warto rozważyć spawane regały, wkomponowane w wolne przestrzenie. Dzięki nim będziemy mieli więcej miejsca do przechowywania, co zawsze jest przydatne w kuchni. Dodatkowo, taki element będzie również pełnił funkcję ozdobną, co sprawi, że nasza kuchnia nabierze jeszcze większego charakteru i stylu.

Łazienka w stylu loftowym

Łazienka w stylu loftowym cechuje się minimalistycznym, ale jednocześnie bardzo oryginalnym i surowym wyglądem, który nadaje wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Warto postawić tutaj na:

  • ozdobne lustra w czarnych ramach, 
  • przeszklony prysznic bez brodzika, 
  • dekoracyjne drabinki na ręczniki, 
  • metalowe kinkiety z żarówkami bez kloszy, 
  • płytki ścienne w odcieniach szarości i drewnopodobne, 
  • beton architektoniczny,
  • czarne dodatki łazienkowe.

Loftowa sypialnia

Sypialnia to intymna przestrzeń, która powinna być urządzona w taki sposób, by tworzyła klimat sprzyjający odpoczynkowi i relaksowi. Styl loftowy, choć kojarzony z surowością i industrialnym charakterem, może również stanowić doskonałą propozycję dla tych, którzy cenią sobie minimalistyczne rozwiązania. W sypialni w stylu loftowym warto postawić na prostotę i funkcjonalność.

Centralnym punktem sypialni powinno być łóżko, które warto uzupełnić o proste w konstrukcji szafki nocne. W ten sposób unikniemy bałaganu, który może wprowadzać niepotrzebne zamieszanie w przestrzeni sypialni. Warto zrezygnować z wolno stojących mebli, takich jak szafy czy komody, na rzecz szaf w zabudowie, wyposażonych w drzwi na szynach. Dzięki temu zaoszczędzimy przestrzeń, a sypialnia będzie wyglądała schludnie i elegancko.

Minimalistyczne podejście do aranżacji sypialni w stylu loftowym, pozwala na skoncentrowanie się na najważniejszych elementach, które wpływają na nasze samopoczucie. Dlatego warto zastanowić się, jakie detale wprowadzą w przestrzeń spokój i harmonię, tak aby każdego dnia budzić się w otoczeniu sprzyjającym regeneracji sił i wyciszeniu.