Jak zaaranżować funkcjonalny pokój dla dziecka?

Aranżacja pokoju dziecięcego to zadanie, które na pozór może wydawać się proste, jednak w rzeczywistości jest jednym z bardziej trudnych do wykonania. Projektując pokój dla naszego potomstwa, powinniśmy kierować się przede wszystkim rozwiązaniami funkcjonalnymi. Wnętrze powinno być praktyczne, ale jednocześnie stymulować dziecięcą wyobraźnię i sprzyjać ich rozwojowi. Oto kilka prostych zasad, którymi warto się kierować, oraz kilka ciekawych inspiracji.


Pokój dziecięcy - podział na strefy

W pokoju dziecięcym powinny znaleźć się wyraźnie wydzielone strefy: 
  • do spania, 
  • nauki,
  • zabawy. 
Taki podział zdecydowanie ułatwi utrzymanie porządku. Jeśli mamy do czynienia z niewielką przestrzenią, warto rozważyć łóżko piętrowe z biurkiem i regałami na dolnym poziomie. To pozwoli zaoszczędzić miejsce, które można przeznaczyć na strefę zabaw. Ważne jest również uwzględnienie wieku dziecka podczas planowania przestrzeni. Niemowlak będzie miał inne potrzeby niż przedszkolak. Dla siedmiolatka niezbędne będzie biurko z krzesłem, które umożliwi mu komfortowe uczenie się czytania i pisania. Natomiast dla kilkumiesięcznego bobasa dobrym pomysłem będzie umieszczenie wygodnego fotela, na którym mama będzie mogła go karmić. Warto również zaplanować miejsce na przewijak.


Wybór koloru ścian w pokoju dziecięcym

Podczas wybierania kolorystyki pokoju dla naszego dziecka, powinniśmy pamiętać, że będzie w nim obecna duża ilość zabawek. Liczne książeczki, lalki, samochodziki i pluszowe maskotki wprowadzą mnóstwo kolorów do wnętrza. Dlatego warto postawić na jasne, pastelowe barwy, które nie przytłoczą przestrzeni i nie stworzą chaosu w aranżacji. Jednak przy wyborze koloru należy również wziąć pod uwagę, jak dana barwa wpływa na psychikę. Na przykład żółć i pomarańcz mają pozytywny wpływ na nastrój, choć ich nadmiar może być męczący.Kreatywne elementy wnętrza

Domowa ścianka wspinaczkowa to idealne rozwiązanie dla pokoju dziecięcego. Korzystanie z niej pozytywnie wpływa na motorykę i rozwój fizyczny dziecka, a także ma pozytywny wpływ na kręgosłup. Dzieci uwielbiają się wspinać - na półki, stoły, dlatego warto zapewnić im bezpieczne miejsce do tego celu. Przy wyborze takiego elementu należy jednak pamiętać, aby był on dostosowany do wieku i możliwości małego wspinacza. Należy również regularnie sprawdzać, czy mocowania trzymają się ściany. W aranżacji pokoju dziecięcego mamy wiele możliwości do wykorzystania. Możemy na przykład zdecydować się na ściankę wspinaczkową wyposażoną w liny. Jeśli twoje dziecko uwielbia malować po ścianach, nie zabraniaj mu tego, ale pomaluj ściany farbą tablicową. Dzięki temu będzie można na nich pisać kredą, a następnie to zetrzeć.


Podsumowanie

Urządzając pokój dla dziecka, powinniśmy kierować się nie tylko estetyką, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Warto wydzielić różne strefy, takie jak miejsce do spania, nauki i zabawy. Wybierając kolorystykę, postawmy na jasne i pastelowe kolory, które nie przytłoczą przestrzeni. Kreatywne elementy, takie jak domowa ścianka wspinaczkowa, mogą stymulować rozwój dziecka. Ważne jest również dostosowanie aranżacji do wieku i potrzeb naszego dziecka. Niech pokój dziecka będzie miejscem, które nie tylko spełnia jego potrzeby, ale również rozwija jego wyobraźnię i zachęca do odkrywania świata.